Tábořiště v Mirkovicích

Toto tábořiště se skládalo ze dvou částí - stanové základny na louce za vesnicí a "baráku" přímo ve vesnici. Barák byl původně asi statek, v době kdy jsme do Mirkovic jezdili, byl přestavěn pro potřeby táborů. V přízemí hlavní budovy se nacházela kuchyně, jídelna a umývárka s WC. V prvním patře byly dva pokoje, které se používaly jako marodka, v případě vytopených stanů nebo poslední noc, kdy už byly sbaleny stany. Celkem bylo v obou místnostech asi 20 postelí, ale v případě nutnosti se tam vešel celý tábor (něco kolem 50 lidí). V jakémsi přístavku vedle hlavní budovy byly i sprchy s teplou vodou. Barák měl i velkou zahradu, tu jsme ale nevyužívali, jen občas tam někdo vyrazil na třešně. Do baráku jsme chodili se ráno umýt (někdy i večer, jindy se večerní mytí provádělo v táboře pomocí dovezené vody), na snídani a na oběd. Ostatní jídlo se většinou v baráku jen připravilo a pak se dovezlo do tábora.

Louka se stany byla od baráku vzdálená asi 15 nebo 20 minut chůze a od silnice ji dělila další louka. Vstup do tábora začínal lávkou přes potok, prošlo se bránou a vstoupilo mezi stany postavené do tvaru podkovy. Stany vedoucích (áčka) stály hned za podsadovými stany dětí stejně jako hangár, který jsme využívali za špatného počasí. Ve spodní části přilehlého lesa kus od stanů se nacházely kadibudky. Na louce u potoka byl kruh na táborák a čtverec vyznačený ze dřeva. Ten sloužil jako "nadávací koutek", jinde se totiž nesměla říkat sprostá slova a i tady se směly jen tak, aby nebyly slyšet do tábora. Na louce také byly dřevěné branky na fotbal a na potoce postavená hráz ke koupání.

Tábořiště bylo daleko od civilizace, všude kolem louky a lesy, uprostřed tábora potok, no co víc jsme si mohli přát? Snad jen koupaliště trochu blíž (chodili jsme se koupat do požární nádrže v Markvarticích, což není zrovna blízko) a i ten vlak možná taky, do Velešína to je docela z ruky...

Do Mirkovic jsme jezdili 4 roky, poté bylo vše - louka i "barák" - vráceno původnímu majiteli a my si museli najít jiné tábořiště.Tento článek byl původně vytvořen 26.3.2003, aktualizace 26.5.2011.