Tábor 2010 - Oslavka

Letošní tábor se konal od 17. do 31.7.2010 v tábořišti Oslavka nedaleko Velkého Meziříčí. Tábořiště jsme měli zapůjčené od brněnských Pionýrů a jak jsme hned první den zjistili, nebylo moc připravené na deštivé počasí - možná proto, že prvních 14 dní prázdnin pořád jen svítilo sluníčko.

Jako první přijeli na tábořiště "hlavas" Tomáš a hospodářka Jana a chvilku po nich i náklaďák s věcmi. Po převzetí tábořiště začali vykládat náklaďák a nakonec museli trochu zrychlit kvůli SOS volání zdravotnice Kláry a kuchařky Lenky, které šly s dětmi pěšky od vlaku. Bylo pěkné vedro, děti už byly po čtyřhodinové cestě unavené a muselo se pro ně dojet. Jen co si na tábořišti všichni rozebrali svá zavazadla a začali se zabydlovat ve stanech, spustil se liják a když přestal, zjistili jsme kam všude natekla voda. Možná by bylo rychlejší vyjmenovat kam voda nenatekla...

V neděli jsme si tábořitě upravovali k obrazu svému - byly určeny čtyři týmy a každý tým dostal své úkoly. Stavěl se stožár, vyráběla koza na řezání dříví, polička do umývárky, zábradlí ke schodům, uklízelo se v kuchyni a v hangáru (sklad materiálu), vyráběly se cedulky na stany, věšely nástěnky a podobně. Večer pak vedoucí postavili týpí a konalo se první setkání s indiánským náčelníkem Sedícím buvolem, čímž se zahájila celotáborová hra.

V pondělí se ještě doupravoval tábor a většinu dne zabrala příprava táboráku. Navečer při sprchování Kačce uklouzla noha a my jsme poprvé navštívili nemocnici v Mostišti. Nemocnice je sice krásná a v pěkném prostředí uprostřed přírody, ale byli bychom raději kdybychom tam nemuseli:-) Naštěstí se ukázalo, že nic není zlomené, ale jen pohmožděné, Kačka dostala ortézu a krásné barevné berličky a po návratu do tábora jsme stihli ještě i kousek táboráku.

Další den bylo na programu "školení" - povídali jsme si o morseovce a šifrách, orientaci podle mapy a buzoly, zdravovědě a uzlech. O přestávkách mezi jednotlivými tématy jsme se byli zchladit v řece u tábora, bylo totiž docela horko. Večer při hře, v které se sbíraly suroviny potřebné k vaření, nás navštívila kontrola z Pionýra. Byli jsme pochváleni a co o našem táboře napsali se můžete dočíst zde (hledejte až skoro dole, moc toho sice není, ale i tak máme radost:-)

Ve středu jsme stavěli kánoe a následně s nimi závodili ve vyznačené trati v lese. Odpoledne jsme se šli zchladit do řeky a při té příležitosti absolvovali další etapu - přechod přes řeku s nožem (papírovým) v zubech nebo puškou (dřevěnou) v ruce, byla to velká legrace. A protože jsme vody pořád ještě neměli dost, vydali jsme se k nedalekému jezu abychom se pořádně vycachtali.

Na čtvrtek byl naplánovaný celodenní výlet do Velkého Meziříčí, kde jsme nakonec změnili program a celé odpoledne strávili na koupališti s tobogánem. Předtím jsme stihli alespoň vystoupat na věž, rozhlédnout se po okolí a prozkoumat náměstí. Večer pak všichni podepsali přísahu, že se vynasnaží, aby mohli být přijati do kmene Asinibojnců.

Pátek byl ve znamení indiánských soubojů a příprav na déšť. Podle předpovědi totiž měl propršet celý víkend, museli jsme tedy ucpat dírky ve střeše nad kuchyní, zakrýt igelitem mezery pod střechou kuchyně, uvázat pořádně celty stanů k podsadám, přikrýt věci v hangáru v místech kde prosakuje celta (takže vlastně všude:-) a přehodit plachty přes stany do kterých teče. Odpoledne jsme se vydali na cestu podle azimutu a večer si pekli nad ohněm hady z těsta, bohužel nás ale vyhnal déšť.

Protože o víkendu opravdu pršelo, hráli jsme hry v jídelně (v místech kde nepršelo) a v sobotu večer byla další návštěva v týpí, tentokrát nás přivítal nejstatečnější bojovník kmene Asinibojnců. V neděli jsme chvílemi mohli být i venku, tak jsme si zahráli lakros a ringo a nakonec si zastříleli lukem.

Na začátku dalšího týdne jsme vyrazili na puťák. Přes počáteční problémy se zabalením a pobráním všech věcí (ten velký batoh opravdu nebyl v seznamu věcí napsaný jen tak pro legraci...) jsme nakonec vyrazili a přes několik stanovišť úspěšně došli do cíle, kde se skrýval poklad. Kdyš jsme stavěli stany a rozdělávali oheň, byla už tma, ale všechno jsme zvládli. Druhý den po snídani jsme se vydali podle mapy dál a došli až do Náměšti nad Oslavou odkud jsme jeli zpátky autobusem.

Ve středu nám opět pršelo, tak jsme výrobu totemů museli přesunout do jídelny, i tak se ale myslím povedly. Když se počasí umoudřilo, zahráli jsme si ringo a večer opět navštívili náčelníka v týpí.

Ve čtvrtek jsme si zahráli několik dalších indiánských her a před obědem vyrazili hrát fotbal na nedaleké hřiště. Zápas to byl opravdu památný, tolik raněných jsme snad nikdy neměli... Většinou to byly jen boule a modřiny, až na Ondrův otřes mozku s kterým poté strávil celé odpoledne v Mostišti a následující den a půl na pozorování v jihlavské nemocnici... Ten den jsme si večeři připravovali sami - dělali jsme kuře v alobalu pečené na horkých kamenech a popelu v zemi. Málem jsme byli bez večeře protože zase začalo pršet, ale nakonec to dobře dopadlo. Večer potom vypukla utajovaná oslava Tomášových narozenin.

Předposlední den jsme si zpestřili lanovými aktivitami a zakončili táborákem, u kterého se vyhodnotila celotáborová hra. Všichni účastníci byli přijati do kmene a vykouřili dýmku míru.

V sobotu se už jen balily věci, uklízelo tábořiště, nakládalo a nakonec jsme (ač neradi) museli odjet domů. Pro vedoucí tím ale tábor neskončil, v neděli nás čekalo ještě vyložení dodávky v oddílovém skladu a dosušení týpí...

Účastníci tábora:

Apači Šošoni Utahové Huroni Vedoucí
Terka
Ondra M.
Lukáš H.
Maruška
Matěj L.
Bob
Verča
Honza M.
Lucka
Petra
Tomáš J.
Kuba
Milena
Pavel H.
Lukáš Ch.
Kačka
Tom B.
Míša
Ondra Š.
Ondra L.
Anička
Matěj L.
Pepa
Tomáš - hlavní vedoucí
Jana - hospodář, zásobovač
Klára - zdravotník
Honza - vedoucí
Martin - vedoucí
Ondra - vedoucí
Lenka - kuchařka
Pepa - kuchař

Fotky z tábora naleznete ve fotoalbu.

Článek byl vytvořen v srpnu 2010, poslední aktualizace 4.10.2010.