Tábor 2001 - Chvalkovice

Tábor se konal od 28.7. do 18.8.2001 poblíž obce Chvalkovice - Velká Bukovina, která se nachází mezi Jaroměří (cca 14 km), Českou Skalicí (cca 10 km) a Dvorem Králové nad Labem (12 km). Základna vypůjčená od skupiny TOM Nezmaři Předměřice se nachází uprostřed lesů kousek za vesnicí a zahrnuje tři dřevěné chatky, polní kuchyni, 10 stanů s podsadou a hangár. Jednu z chatek jsme využili jako kuchyň a sklad - potravin, nádobí a plynové techniky (jako např. lampy, lednice, vařiče), druhou pro ubytování kuchařů a zároveň jako kancelář a ošetřovnu a ve třetí mají TOMíci nářadí a dřevo.

Náplní tábora byla celotáborová hra, tento rok s názvem Milionáři. Děti se staly dědici bohatého strýčka Willse a měly za úkol ze zděděných peněz postavit fungující město. 19 dětí, které se účastnily letošního tábora (na rozdíl od minulých, kdy se účastnilo kolem 40 dětí), bylo rozděleno do 3 družinek a v těchto družinkách zdolávaly nástrahy nás vedoucích. Po celý tábor zjišťovaly, že ani milionáři to nemají v životě jednoduché. Nechyběly hry v lese, noční bojovka, ani zálesácké dovednosti -  například když cestou do kasina děti ztroskotaly a podle mapových značek se musely dostat k civilizaci nebo 

Protože každé město musí mít radnici, stavěly je i naše tři družinky - z balícího papíru a přírodních materiálů. Za několik dní nastala sucha a tak bylo potřeba rychlou dodávkou vody zachránit ranče. Každé z měst dokonce vydalo i svoje noviny.

Další důležitou součástí tábora byly výlety na kolech. Hned v prvním týdnu jsme se rozjeli na Rozkoš vyzkoušet naše nafukovací čluny. Bylo docela horko a cesta, která měla být dlouhá asi tak 6 km, se nakonec protáhla na něco kolem 10 km, pořád do kopce a z kopce... No prostě se první výlet moc nezdařil, i když se všichni na člunech vyřádili.

Návštěva Kuksu byla už zdařilejší a některé poznatky z prohlídky jsme využili při jedné z her.

Ve druhém týdnu jsme jeli do Babiččina údolí, prošli Ratibořický zámek, podívali se do mlýna i starého bělidla a nakonec odpočívali u Viktorčina splavu. Ke konci tábora jsme absolvovali na kolech cestu do Dvora Králové do ZOO, kde jsme se projeli i autobusem po safari.

Jediný výlet, který se nám na kola zdál dlouhý a absolvovali jsme ho autobusem, byl do Náchoda. Po prohlídce zámku včetně věže a sklepení jsme se odebrali na náměstí, kde právě probíhala pouť. Po 2,5 hodinách na pouti bylo několika dětem špatně (některým z přejedení cukrovou vatou a jinými sladkostmi a některým z centrifugy a podobných atrakcí), ale cestu zpátky do tábora jsme zvládli.

Největším zázrakem tábora bylo, že naše slavné ARO přežilo tábor v pořádku a dokonce bez poruchy dojelo i zpět do Prahy!

Životní příběh strýčka Willse
(podle úvodního článku z novin "American Compass",  vydávaných 3x během tábora) 

Wills Bent myslel na budoucnost Ameriky, jeho závěť to dokazuje. Jeden z nejbohatších mužů Ameriky, který zemřel před dvěma měsíci, zanechal velmi podivnou závěť. Své bohatství odkáže svým jediným příbuzným - synovcům a neteřím. Ale pouze těm, kteří do 2 let postaví na zděděných pozemcích fungující město! Co vedlo milionáře k takovému rozhodnutí?

Wills Bent se narodil jako jediný syn dělníka v chudinské čtvrti Chicaga. Jeho otec pracoval v továrně na doutníky, matka zemřela když bylo Willsovi 5 let. Od té doby si přivydělával úklidem, mytím nádobí a dalšími pomocnými pracemi.

V 16 letech se nepohodl s otcem, odešel z domova a bydlel po podnájmech. Začal pracovat ve společnosti, která prováděla úklid ve významných bankách po celé Americe. Přihlásil se ke studiu na finanční akademii, aby lépe porozuměl grafům a číslům, které denně vídával v bankách a které ho zajímaly stále více.

Na studiích měl výborný prospěch a po ukončení školy nastoupil jako asistent při obchodování s cennými papíry v jedné z Chicagských bank. Pro svou bystrost a šikovnost byl nakonec jmenován ředitelem úseku cenných papírů. Po několika letech se však začal cítit nespokojeně, banka mu neumožnila realizovat své nápady a tak dal bance výpověď.

Chtěl začít obchodovat s cennými papíry sám, ale nedařilo se mu. Štěstí se na něj usmálo v poslední chvíli, kdy už nedoufal v dobrý konec. Nakoupil téměř bezcenné akcie, jejichž hodnota se téměř přes noc zněkolikanásobila. Dále už jen rozšiřoval bohatství až do své smrti.

Je možné, že tento životní příběh přiměl milionáře k tomu, aby napsal svoji závěť tak, jak ji napsal.

Jeho synovci a neteře tedy mají necelé 2 roky, aby uskutečnili přání svého strýce.

Účastníci tábora:

    Družinka č. 1 - růžová          Družinka č. 2 - hnědá    
 Jíťa  Honza
 Míša  Vítek
 Martin  Tomáš H.
 Tomáš M.  David
 Prokop  Ondra

Další osazenstvo, které se účastnilo tohoto tábora:

             Vedoucí                             Instruktoři                     Ostatní účastníci         
 Jana - hlavní vedoucí  Bára  Lenka - kuchařka
 Dana - hospodář  Marek  Pepa - kuchař
 Helča  Martin  Jirka - zdravotník
 Petr  Tomáš  

Fotky z tohoto tábora si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Více o Babiččině údolí a Ratibořickém zámku: http://www.pruvodce.com/ratiborice
Více o ZOO Dvůr Králové: http://www.zoodk.cz

Tento článek byl původně vytvořen 2.12.2005.